Mandale

Mandale to motywy artystyczne tworzone na planie koła wywodzące się z tradycji buddyjskiej. Ich nazwa, w wolnym tłumaczeniu, oznacza „koło życia” lub „święty krąg”. Współcześnie chętnie wykorzystywane są w celu rozwijania wyobraźni, ćwiczeń koncentracji, czy też próby wizualizacji uczuć, emocji oraz lęków. W tradycyjnej kulturze buddyjskiej ich oglądanie i tworzenie stanowiło rodzaj praktykowanej do dziś medytacji.
Mandale – symbolika
Mandale to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest buddyjskim symbolem nieba, nieskończoności oraz transcendencji (istnienia poza swoim ciałem). Jeśli chodzi natomiast o kwadrat, to symbolizuje on sferę wewnętrzną człowieka oraz jego przyziemność. W obrębie mandali obie figury łączą się w punkcie centralny, który może symbolizować człowieka i stanowi zarówno początek, jak i koniec całego układu.
Zastosowanie
Jak już wspominaliśmy, mandale są wykorzystywane tradycyjnie przez mnichów buddyjskich do medytacji. W kulturze europejskiej jednak ich zastosowanie jest nieco mniej duchowe, a ich tworzenie jest przez wiele osób traktowane jako doskonała forma relaksu. Niemniej jednak ostatnimi laty powstaje coraz więcej opracowań naukowych, które zwracają uwagę na możliwość zastosowania mandali, jako formy terapii (arteterapia) wielu schorzeń w pogranicza psychologii i psychiatrii.
Podsumowując, mandale do Europy zawędrowały z Dalekiego Wschodu jako orientalny i ciekawy element kultury buddyjskiej. Należy jednak pamiętać, że dla osób bardziej zainteresowanych sferą duchową stanowić mogą one nie tylko ozdobę, ale i być sposobem na medytacje.